Zero waste babičky

   • Pridané: 21.11.2022

   Dávno predtým ako boli vynájdené „plastové“ obaly z včelieho vosku a bambusový toaletný papier, existovali ekologické triky, ktoré používali ešte naše babičky. Tu je niekoľko tipov, trikov a produktov, ktoré naše staré mamy používali už desaťročia na zníženie odpadu, nákladov a vo väčšine prípadov na uľahčenie života. Verili by ste tomu, že smetné koše pred domom ešte nedávno neexistovali ? Všetko sa zúžitkovalo, skompostovalo, opravilo.

   • Zelenšie smrkanie

   Viete si predstaviť vašu babičku bez látkovej vreckovky? V kabelke, vo vreckách, občas v rukáve. Obdobie takýchto vreckoviek je už preč, no ich používanie je oveľa ekologickejšie a dokonca aj praktickejšie, napríklad počas prechladnutia. Mäkká bavlna alebo podobne príjemná látka budú k vášmu nosu a tvári oveľa jemnejšie než akékoľvek papierové vreckovky. Ak by ste chceli takúto látkovú vreckovku, no nechcete babičkin vzor, tu nájdete krásne, moderné vzory.

   • Ocot ako priateľ

   Vaša babička zrejme nemala pod kuchynským drezom uložené desiatky chemických čistiacich prostriedkov. Nepotrebovala to. Mala ocot. V domácnostiach existuje veľa spôsobov využitia octu, od zbavenia sa usadenín od vody až po upchaté odtoky. Spolu so sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou, peroxidom a perkarbonátom umyjete domácnosť od podlahy až po strop. Ocot si viete zakúpiť aj u nás. Silnejší než v obchode, bez farbív, vhodný na upratovanie.

   • Kompostovanie

   Plytvanie potravinami je na historickom maxime a zníženie množstva potravín, ktoré putujú na skládku by našej planéte neuveriteľne pomohlo. Aj to je dôvod, prečo sa stále častejšie hovorí o kompostovaní. Zmiešajte preto ovocný a zeleninový odpad so zeminou a vytvorte pôdu bohatú na živiny pre rastliny, ktoré pestujete. Do kompostu môžu ísť aj produkty z nášho eshopu, ako napríklad vechete v rôznych vzoroch, bambusové kefky, špongia na telo, riad alebo na čistenie,alebo vatové tyčinky do uší.

   • Kadibúdka :)

   Treba k tomu niečo viac? Splachujeme pitnou vodou. Táto veta možno vystihuje celú našu dnešnú spoločnosť.

   • Plienky

   Na toto by ste dnes presvedčili len málo mamičiek. Nemať automatickú práčku, sušičku, plienky vyvárať, vešať, žehliť. Dnes máme kopec práce aj pri plne automatizovanej domácnosti. Radosť je ale počuť, že aj látkové plienky idú s dobou. Majú takmer všetko, čo majú jednorazové plienky, rozdiel je len v tom, že nie sú jednorazové. Dokonca ich vyrábajú aj v štýlových vzoroch. Z celkového hľadiska na nich viete aj ušetriť, keďže sa používajú opakovane.

   • Domáci majstri a "švadlenky"

   Tkali sa koberce, deravé ponožky sa štopkali, hrnce opravovali drotári, obuv obuvníci, na všetko existovalo remeslo. Dnes máme na všetko smetiak.

   • Nakupovanie bez obalov

   Pamätáte si aj vy, ako sa z obchodu chodilo s chlebom pod plecom? Kým sa došlo domov, chrumkavá kôrka z konca chleba už bola fuč. Veľa vecí sa nakupovalo bez obalu, dokonca aj droždie. Potraviny boli lokálne, sezónne, preto nebolo potrebné veci baliť na cesty cez pol sveta.

   • Žiadne jednorazové veci

   Nie, babička veruže nemala pod stolom vyťahovacie servítky, v kuchyni papierové rolky a každý večer si pleť nečistila niekoľkými tampónmi. To v nich samozrejme ostalo do dnes. Ktorá babička dnes využije mikroténový sačok len raz? NEEXIST ! :)

    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    Pridať komentár
     
    Súbory cookies používame pre správne fungovanie našej webovej stránky a jej funkcií. Pomocou súborov cookies si tiež napríklad pamätáme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pre vás relevantnosť zobrazovaných reklám, počítame návštevnosť stránok a pamätáme si vaše nastavenia vykonané na stránke.