Biely ocot a jeho využitie v domácnosti

   • Pridané: 10.05.2023

   Biely ocot 5 litrov a perkarbonát sódny 5 kgOcot. V dnešnej dobe veľa ospevovaný. No jeho využitie treba brať s rezervou. Tak, ako vie pomôcť, vie aj uškodiť. Na tomto eshope sa predáva jedna radosť, preto sme vám napísali čo všetko dokáže, no aj aké sú jeho nástrahy!

   Hovoríme o bielom octe 10 %, ktorý je na upratovanie domácnosti vhodnejší, pretože neobsahuje skaramelizovaný cukor a jeho koncentrácia je vyššia. Je potrebné ho riediť - ocot voda v pomere 1:4. Aké je teda jeho všestranné využitie ?

   1. Odstráni nepríjemné zápachy. Alebo ich skôr prekryje? V konečnom dôsledku zápach naozaj zmizne, pretože pach po octe rýchlo vyprchá.  Vďaka svojim vlastnostiam dokáže ocot absorbovať a eliminovať pachy, napríklad z chladničky, odpadkového koša alebo obuvi. Biely ocot zapácha o niečo menej, ako klasický.

   2. Čistenie povrchov je s octom o čosi ľahšie: Jeho kyslosť pomáha odstraňovať škvrny, usadeniny a nečistoty, zanechávajúc povrchy lesklé a čisté. Obklady, umývadlá, sporáky, okná, zrkadlá a NIEKTORÉ podlahy. Ocot však netreba patlať všade :) Čítajte ďalej.

   3. Odstráni vodný kameň: Ak máte problémy s vodným kameňom v kanviciach, sprchových hlavách, batériách alebo wc, ocot môže byť vašim záchrancom. Jeho kyslosť rozpúšťa vápenaté usadeniny. Spolu s kyselinou citrónovou je podľa mňa neprekonateľným ekollogickým čističom na vodný kameň.

   4. Pranie uterákov a savých materiálov: Ocot zmäkčuje tkaniny. Na savé materiály sa nesmie používať aviváž. No aj s octom, treba narábať veľmi opatrne, keďže môže poškodiť gumové tesnenia práčky, aj keď sú na túto tému rôzne názory. Veľmi rôzne názory. Niekto naň nedá dopustiť a niekto má zas skúsenosť s pokazenou práčkou. Ja odporúčam namiesto octa pridávať do práčky kyselinou citrónovu, ktorá má rovnaké účinky, no ku gumovým tesneniam je oveľa šetrnejšia.

   5. Zlepšenie vzduchu: Ocot môže byť tiež použitý na vytvorenie prírodného osviežovača vzduchu. V kombinácii s vodou a prírodnými éterickými olejmi vytvorí osviežujúcu zmes, ktorá pomáha zbaviť sa pachov a vytvára príjemnú vôňu vo vašom domove. Toto ale asi nie je pre každého :D

   6. Umývanie okien a zrkadiel: Využitie octa pri umývaní okien naozaj prácu uľahčuje. Bez šmúh + kakance od múch idú rýchlo dole.

   7. Umývanie ovocia a zeleniny: Nakrájajte napríklad brokolicu na menšie kusy, hodťe ju do vody s octom a z toho čo z nej vylezie, budete prekvapení.

   8. Ničí burinu: To robí aj čistá vriaca voda, len niekedy nemáme možnosť si vriacu vodu doniesť na záhradu však ?

   9. Uvoľnenie odtoku spolu so sódou bikarbónou: Naschvál píšem uvoľnenie, pretože vyčistiť ho nevyčistí. Bublinky pri tejto reakcii octu a sódy ale spôsobia, že sa usadeniny, vlasy, atď poposúvajú a odplávajú preč. Poprípade ich môžete vytiahnuť.

    Používanie octa ako prírodného čističa v domácnosti prináša mnoho výhod. Okrem toho, že je cenovo dostupný ( liter za 2,45 €, päť litrov za 10,75 €) a šetrný k životnému prostrediu, je tiež naozaj účinný.

   Ak ocot rada používaš pre jeho mnohostranné využitie a ekologické upratovanie, potom sa vám určite bude páčiť aj perkarbonát sódny, ktorý si viete tiež kúpiť na našom eshope kliknutím SEM. Na blogu si viete aj o ňom prečítať na čo všetko sa dá použiť.

   Späť k OCTU ! Pretože je dôležité si uvedomiť, že ocot by sa nemal používať na všetky povrchy a materiály.

   Poďme si v rýchlosti povedať aj to, kde využitie bieleho octa radšej vynechajte !

   1. Obrazovka elektroniky.

   2. Laminát a drevená podlaha.

   3. Práčka, umývačka riadu - radšej použi kyselinu citrónovú.

   4. NIKDY nekombinuj s peroxidom vodíka ! Vytvára sa nebezpečná kyselina peroctová.

   5. Liatina a hliník.

   6. Mramor, žula, kameň.

    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    Pridať komentár
     
    Súbory cookies používame pre správne fungovanie našej webovej stránky a jej funkcií. Pomocou súborov cookies si tiež napríklad pamätáme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pre vás relevantnosť zobrazovaných reklám, počítame návštevnosť stránok a pamätáme si vaše nastavenia vykonané na stránke.