Plastový odpad okolo nás

      • Pridané: 26.10.2022

      Vynašli sa v roku 1930 a zamorili našu planétu! PLASTY ! Od 20. storočia sme od neho závislí. Je to cenovo dostupný, všestranný, odolný a ľahký materiál. No jeho použitie je príííííliš krátke oproti tomu, aké príííííliš dlhé je jeho rozkladanie.

      • Sáčky naše každodenné - 25 rokov

      • Kelímok z jogurtu, ktorý zjete za minútu tu bude ešte 75 rokov
      • PET fľaša - 100 rokov

      • Vložky a plienky - 250 - 500 rokov

      • Pneumatikám potrvá aj 2000 rokov, kým sa úplne rozložia.

      Nehovoriac o tom, že pri rozklade plastov sa kontaminuje životné prostredie.

      Plasty by nespôsobili toľko problémov, keby väčšina z nich nebola predurčená na to, aby sa stala odpadom tak veľmi rýchlo. Základná vlastnosť plastu a to dlhá životnosť, je teda pozitívna aj negatívna zároveň.

      Je prakticky nemožné presne vyčísliť, koľko plastového odpadu končí vo voľnej prírode. S odpadmi sa stretávame všade. V lesoch, na lúkach, v riekach, v oceánoch. Vedci už našli mikroplasty aj v mäse, mlieku a krvi hospodárskych zvierat!

      Odpad je všade, no hlavne nech nie je pre našim domom! Čo oči nevidia, srdce nebolí. Vďakabohu (alebo bohužiaľ) máme regulované odpadové hospodárstvo. Ja vám však rada pripomeniem, že odpad, ktorý doma vytvárate, nevyvážajú smetiarské autá rovno do vesmíru.

      Čo myslíte? Ako by sme pristupovali k tvorbe odpadu, keby sa nám mali smeti hromadiť pred domom?

      Rýchle pripomienky:

      1. Vytvárať menej plastového odpadu. Použiť prateľnú, kompostovateľnú žinku namiesto plastovej, lufu namiesto hubky, opakovane použiteľné vrecká na nákup, namiesto sáčkov.
      2. Veci využiť na 300 %.
      3. Kupovať iné obalové materiály - sklo, hliník (Je pri nich možnosť recyklovania do nekonečna).
      4. Plasty treba triediť aby bolo možné ich zrecyklovať. Pamätajte však na to, že plast sa dá zrecyklovať len pár krát. Potom sa aj tak stáva nepoužiteľným odpadom.
      5. Ak už voda vo fľaši, tak zálohovanej.
      6. Odpad z prírody vziať domov.
      7. Do domu uprednostniť iné materiály ako plast - drevo, betón ... Takmer každá vec má aj neplastovú alternatívu.
      8. VRACAJTE NÁM NAŠE FĽAŠE !!! :) Budeme ich používať znova a znova.
      9. Všímať si, čo hádžete do koša.
      10. Živý stromček na Vianoce ( Najlepšie v kvetináči, aby sa potom mohol dať do zeme). Ak však už doma plastový stromček máte, majte ho minimálne do konca svojho života.

      Ak sa o odpade chcete dozvedieť viac, možno tak trochu aj šokovou terapiou, odporúčam si pozrieť tento  dokument o plastovom odpade

        Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

        Pridať komentár
         
        Súbory cookies používame pre správne fungovanie našej webovej stránky a jej funkcií. Pomocou súborov cookies si tiež napríklad pamätáme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pre vás relevantnosť zobrazovaných reklám, počítame návštevnosť stránok a pamätáme si vaše nastavenia vykonané na stránke.